O mnie i o pijawkach


JOANNA DROZDOWSKA
mgr BIOLOGII UJ
DYPLOMOWANY HIRUDOTERAPEUTA
KRAKÓW
Telefon: 509-095-917
e-mail: jdrozdowska@interia.eu

Biologiem zostałam z zamiłowania. Wszystko co nas otacza, cały świat zwierząt oraz roślin był i jest dla mnie fascynujacy. Chylę czoła przed osiągnięciami farmakologii i medycyny konwencjonalnej – niezaprzeczalnie jest to wielki postęp ludzkosci. Istnieją jednak również od setek tysiecy lat metody leczenia wykorzystujące to, co ludzi naturalnie otacza.

Jedną z istot, które od wieków pomagały człowiekowi w zmaganiu się z chorobami, szczególnie przewlekłymi, jest właśnie Pijawka Lekarska – Hirudo Medicinalis.

Wiem, że zdecydowana wiekszość osób wzdryga się na myśl o niej. Rozumiem to, ponieważ sama doświadczałam takiego uczucia przywołując w pamięci jej wygląd zapamietany z lat dzieciństwa, nie mówiąc już o jej dotknięciu czy położeniu na własnym ciele. Dokładnie pojmuję, co czuje człowiek, któremu po raz pierwszy przystawia się pijawkę. Wiem, jakie są odczucia przed samym zabiegiem, w trakcie i po nim, ponieważ sama miałam na sobie juz około 80 pijawek.

Trzeba mieć swiadomość, że wstrzykując nam do krwi hirudozwiązki ratujące nasze zdrowie pijawki zostają po swojej pierwszej od wielu miesięcy i zarazem ostatniej „krwawej uczcie” natychmiast w sposób humanitarny, ale jednak, zabite.

Piszę to po to, aby decydując się na zabiegi z wykorzystaniem pijawek nie myśleli Państwo o nich jako o budzących niesmak pasożytach. Chciałam przybliżyć bardziej pozytywny obraz pijawki i powiedzieć, że jest to zwierzątko ładne, jeżeli ogladamy je w słońcu czy silnym świetle, bardzo czyste, szalenie wrażliwe na cały otaczający je świat i obdarowane ponad 150-cioma związkami, których znakomita większość skutecznie leczy niektóre z chorób. Zależy mi, żeby Państwo mieli świadomość, że chociaż są to małe, niebudzące sympatii zwierzątka, to jednak sprawiają, że możemy żyć bardziej komfortowo.

Ponieważ kocham przyrodę, cały otaczający nas świat natury, a szczególnie zwierzęta, to czułam się w obowiązku napisać parę słów o niecieszących się niestety dobrą sławą pijawkach. Patrząc na efekty, jakich jestem świadkiem po zabiegach hirudoterapii, odnoszę wrażenie, że to jest mały-WIELKI, brzydki-PIEKNY PRAWDZIWY CUD NATURY…

 Wiersz napisany przez moją pacjentkę

pegasus